Klecany.cz Napište nám Pokročilé hledání

Domluva

Domluva

Příspěvekod Domluva » úte 5. úno 19, 19:29

ČÁST PRVNÍ
Změna zákona o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
Čl. I
Zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění zákona č. 173/2018 Sb., se mění takto:
1. Nadpis § 91 zní:
„Ukládání pokuty příkazem na místě“.
2. V § 91 odst. 1 se věta první nahrazuje větou „Správní orgán může příkazem na místě uložit pouze pokutu, pokud nestačí domluva a obviněný nebo osoba jednající za obviněného, který je právnickou nebo podnikající fyzickou osobou, souhlasí se zjištěným stavem věci, s právní kvalifikací skutku, s uložením pokuty a její výší a s vydáním příkazového bloku.“.
3. V § 91 odst. 2 úvodní části ustanovení se slova „Napomenutí nebo pokutu“ nahrazují slovem „Pokutu“.
nosti přestupku a osobě pachatele nepřiměřené.3

Domluva bude tedy představovat neformální vyřízení přestupku, které bude přicházet v úvahu před zahájením řízení o přestupku. Domluva nebude, na rozdíl od napomenutí, ukládána rozhodnutím. V případě domluvy nebude vyslovena vina. To znamená, že ani v případě, kdy je daný přestupek předmětem evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů, nebude spáchání přestupku vyřešeného domluvou zapisováno do evidence přestupků a nebude o něm veden ani žádný jiný záznam. I z tohoto důvodu bude domluva využívána v těch nejméně závažných případech tak, jako tomu bylo podle právní úpravy účinné do 30. června 2017
Je tedy na strážníkovi komu a za co udělí pokutu nebo domluvu. Rozhodující bude společenská škodlivost přestupku. Například takové parkování na cyklostezce nebo na trávníku nemusí být přestupkem, může být řešeno domluvou nebo i pokutou. Protože se domluva nikde neeviduje, to umožňuje méně společensky škodlivé přestupky činit stále. A o to zde asi běží. Napomenutí příkazem bylo evidované a každý si dal pozor, aby se již přestupku nedopouštěl.
Je pravděpodobné, že na obcích , kde se všichni znají, od starosty přes strážníky až po občany voliče, bude domluva velmi rozšířená a naopak, když se přestupku dopustí cizí občan, dostane pokutu, jeho jednání bude společensky škodlivé, protože nějaká pokuta se vykázat musí.
Místní občané se nebudou muset obávat že dostanou pokutu, ale přestupky se budou řešit preventivně domluvou.
Jak jsem někde četl v zápise.
Domluva
 

Re: Domluva

Příspěvekod Návštěvník » úte 5. bře 19, 12:49Naposledy oživil Anonymous v úte 5. bře 19, 12:49
Návštěvník
 


Zpět na problematická komunikace MěÚ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků

cron