Klecany.cz Napište nám Pokročilé hledání

Hnízdící ptactvo

Hnízdící ptactvo

Příspěvekod Krahujec » čtv 26. kvě 16, 07:01

Asi před čtrnácti dny jsem šel na Vinici a z háje byly slyšet motorové pily. Zřejmě těžba dřeva pokračuje. Podříznuté stromy sice krásně padají k zemi, ale s nimi i hnízda hnízdících ptáků. Platí zde nějaký zákon , který by těžbu omezoval na nikoli vegetační období? Zajímavé je též to, že občany Vinice bylo vynaloženo veliké úsilí, aby nebyly vykáceny stromy v blízkosti jejich obydlí, ale co se děje v háji o kousek dál ,nikoho nezajímá. Jde tedy o přírodní hodnoty v celém háji, nebo jen o komfort občanů vinice, který jim zajišťuje blízký háj? Pro ochranu brouků vyjednáte dlouhé pařezy s co hnízdící ptáci?
Krahujec

Re: Hnízdící ptactvo

Příspěvekod D. Šebek » čtv 2. čer 16, 15:27

Dobrý den

musím oponovat, s LČR intenzivně jednáme už druhý rok o omezení těžby v lese... proběhlo cca 5 schůzek na LČR, schůzka u hejtmana Stř. kraje, schůzka na představenstvu LČR, jednání na MŽP, schůzky u právníků ... celkem desítky hodin nad problémem kácení v háji.
Bohužel LČR je vlastník a hospodaří dle platného plánu. Pro ukončení kácení v háji jsem já osobně 2x inicioval kontrolu inspekce ŽP, vždy s výsledkem, že je vše v pořádku. DOKONCE KÁCENÍ STROMŮ S UHNÍZDĚNÝM PTACTVEM NENÍ PROTI ZÁKONU… ano, taky jsem se divil, ale probíhá nahodilá těžba, která dle zákona není omezena časem... bývá dobrým zvykem, že lidé, kteří cítí s přírodou nekácí déle, než do konce března, ale není to zakotvené v zákoně a LČR se tím nemusí řídit...
Vedeme intenzivní jednání pro znovuobnovení chráněného území Klecanský háj, které má podporu vzniku jak na kraji, tak na MŽV... kdo s tím zásadně nesouhlasí jsou LČR...
Problematiky je to opravdu obsáhlá, snažím se každé dva měsíce podávat zprávu na zastupitelstvu. Rozhodně nesouhlasím s tím, že nikdo nic nedělá a je nám to jedno... pokud by tomu tak bylo, chybělo by v háji mnohem víc stromů...

p.s. podle zákona mohou LČR vykácet háj do 10 let a můžeme se všichni postavit na hlavu... jen doufám ve zdravý rozum kompetentních lidí. Vzniklá situace je vinou všech předešlých vedení města, která měla dostatek času jednat, ale nikdo nic neudělal...
D. Šebek

Příspěvekod Návštěvník » pát 3. čer 16, 09:25

D. Šebek píše:Dobrý den

musím oponovat, s LČR intenzivně jednáme už druhý rok o omezení těžby v lese... proběhlo cca 5 schůzek na LČR, schůzka u hejtmana Stř. kraje, schůzka na představenstvu LČR, jednání na MŽP, schůzky u právníků ... celkem desítky hodin nad problémem kácení v háji.
Bohužel LČR je vlastník a hospodaří dle platného plánu. Pro ukončení kácení v háji jsem já osobně 2x inicioval kontrolu inspekce ŽP, vždy s výsledkem, že je vše v pořádku. DOKONCE KÁCENÍ STROMŮ S UHNÍZDĚNÝM PTACTVEM NENÍ PROTI ZÁKONU… ano, taky jsem se divil, ale probíhá nahodilá těžba, která dle zákona není omezena časem... bývá dobrým zvykem, že lidé, kteří cítí s přírodou nekácí déle, než do konce března, ale není to zakotvené v zákoně a LČR se tím nemusí řídit...
Vedeme intenzivní jednání pro znovuobnovení chráněného území Klecanský háj, které má podporu vzniku jak na kraji, tak na MŽV... kdo s tím zásadně nesouhlasí jsou LČR...
Problematiky je to opravdu obsáhlá, snažím se každé dva měsíce podávat zprávu na zastupitelstvu. Rozhodně nesouhlasím s tím, že nikdo nic nedělá a je nám to jedno... pokud by tomu tak bylo, chybělo by v háji mnohem víc stromů...

p.s. podle zákona mohou LČR vykácet háj do 10 let a můžeme se všichni postavit na hlavu... jen doufám ve zdravý rozum kompetentních lidí. Vzniklá situace je vinou všech předešlých vedení města, která měla dostatek času jednat, ale nikdo nic neudělal...

Dobrý den,

Obecná ochrana rostlin a živočichů

(1) Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením, poškozováním, sběrem či odchytem, který vede nebo by mohl vést k ohrožení těchto druhů na bytí nebo k jejich degeneraci, k narušení rozmnožovacích schopností druhů, zániku populace druhů nebo zničení ekosystému, jehož jsou součástí. Při porušení těchto podmínek je orgán ochrany přírody oprávněn rušivou činnost omezit stanovením závazných podmínek.

(2) Ochrana podle odstavce 1 se nevztahuje na zásahy při hubení rostlin a živočichů upravené zvláštními předpisy.4) Ohrožené nebo vzácné druhy živočichů a rostlin jsou zvláště chráněny podle § 48 až 50 tohoto zákona.

Nepřipadá mi ,že by mělo jít o hubení rostlin když kácí les, ve zvláštních předpisech(4) jsem vyjímku nenašel. Naopak ptáci vyhození z hnízda mohou umírat dlouhou dobu, zranění a v bolestech. Nejde o týrání zvířat?????????????????
Ať cíleně či nevědomky??????????
Návštěvník

Příspěvekod D. Šebek » pon 6. čer 16, 15:20

Dobrý den

já jsem podobného názoru jako Vy... právě pro jácení v době hnízdění jsme podávali OPAKOVANĚ podnět na Inspekci ŽP... zde je odpověď...

2) Těžba v době hnízdění ptáků – dle podatele podnětu v rozporu s ust. § 5a zákona č. 114/1992 Sb.

Ačkoli ČIŽP OI Praha, oddělení ochrany přírody považuje za krajně nevhodné realizovat mýtn.
těžbu dřeva jakékoli intenzity v období hnízdění ptáků, musí zároveň konstatovat,
že provádění dané činnosti není ž.dným zákonem platným na území ČR,
explicitně zakázáno.
Ministerstvo životního prostředí, jako ústřední orgán ochrany přírody, vydává koncem března
doporučení k ukončení kácení dřevin rostoucích mimo les, právě i s odkazem na počínající
hnízdní sezónu. Na druhou stranu však zůstává ve stejném období zcela bez povšimnutí a
jakékoli regulace realizování mýtn.ch těžeb na lesních pozemcích. Na otázku ČIŽP, zda je za
účelem zajištění ochrany ptáků dle ust. § 5a zákona č. 114/1992 Sb. nezbytné, aby u každého
záměru provedení mýtn. těžby na lesních pozemcích v hnízdním období ptáků byl požádán
orgán ochrany přírody o stanovení odchylného postupu dle ust. § 5b citovaného zákona,
odpovědělo Ministerstvo životního prostředí nesouhlasně. Stanovisko legislativního odboru
MŽP č.j. 17643/ENV/13 ze dne 5.9.2013: „…nemůžeme souhlasit s názorem, že za účelem
zajištění ochrany ptáků podle § 5a ZOPK je vždy zcela nezbytné, aby pro každý záměr
provedení mýtn. těžby na lesních pozemcích v hnízdním období ptáků byl požádán orgán
ochrany přírody o stanovení odchylného postupu podle § 5b ZOPK…“.
Ochrana volně žijících ptáků je ukotvena v ust. § 5a odst. 1 zákona č. 114/1992 Sb.:
„V zájmu ochrany druhů ptáků, kteří volně žijí na evropském území členských států
Evropských společenství, je zakázáno
a) jejich úmyslné usmrcování nebo odchyt jakýmkoli způsobem,
b) úmyslné poškozování nebo ničení jejich hnízd a vajec nebo odstraňování hnízd,
c) sběr jejich vajec ve volné přírodě a jejich držení, a to i pr.zdných,
d) úmyslné vyrušování těchto ptáků, zejména během rozmnožování a odchovu mláďat, pokud
by šlo o vyrušování významn. z hlediska cílů směrnice o ptácích,
e) držení druhů ptáků, jejichž lov a odchyt jsou zakázány.“
Úmyslné vyrušování ptáků není zakázáno paušálně, ale pouze v takové míře, kdy by mohlo být
významn. z hlediska cílů směrnice o ptácích uvedených v její preambuli a v článcích 2,3,4 a
dalších (Směrnice Rady č. 79/409/EHS ze dne 2.4.1979 o ochraně volně žijících ptáků).
Z výše uvedených důvodů nelze nahodilou mýtn. těžbu, která v současné době probíhá
v lokalitě Klecanského háje kvalifikovat ve smyslu porušení ust. § 5a zákona č. 114/1992 Sb., a
to ani v případě nálezu opuštěného hnízda drozda zpěvného s vejci, kdy předmětná dřevina, na
které se hnízdo nacházelo, nebyla pokácena ani ořezána a hnízdo s vejci zůstalo neporušené.
D. Šebek

Příspěvekod Návštěvník » pon 27. čer 16, 05:24

Dobrý den,
pane Šebek,
děkuji za odpovědi, z odpovědí je zřejmé, že děláte vše, co se dá.
Nevíte však, jako zastupitel, jak to vypadá s rozšiřováním spolupráce s OP Zdiby? Často totiž dochází k poškozování různých zařízení města, ať násilně nebo posprejováním a to zejména o víkendech ze soboty na neděli.
Je zřejmé, že jakási nepravidelná služba, která byla zmiňována ve zprávách OP, na našem území nestačí.
Blíží se doba oslav zvládnutí maturit, závěrečných zkoušek, příchozích prázdnin, kdy nechybí alkohol s ztráta ovládacích a rozpoznávacích schopností těchto oslavenců, kteří po té činí různé nebezpečné, společnosti neprospěšné kousky. Ať jde o naše občany nebo příchozí z okolí, nebo Prahy.
Budou v této době kontroly na požívání alkoholu mladistvými v různých zábavních podnicích, nebo kontroly na dodržování veřejného pořádku v nočních hodinách o víkendech?
Děkuji za odpověď

Naposledy oživil Anonymous v pon 27. čer 16, 05:24
Návštěvník

Zpět na Plánovaná zástavba Vinice