Klecany.cz Napište nám Pokročilé hledání

Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního zdra

Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního zdra

Příspěvekod webmaster » pát 18. led 13, 10:33

Ústav by měl vyrůst v Klecanech u Prahy a stát by mohl více než 470 milionů korun bez daně, peníze půjdou z EU
Přílohy
NUDZ.jpg
webmaster
 
Příspěvky: 109
Registrován: úte 11. pro 07, 13:40

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod laik » pát 18. led 13, 13:33

Je třeba si uvědomit , že tento záměr nám schválilo zastupitelstvo města(vláda města) v čele s panem Kurhajcem.Co bylo pohnutkou ke schválení nebo neschválení tohoto projektu na území Klecan, ví jen samotní zastupitelé.Jistě zvážili všechna pro a všechna proti,a vyšlo jim, že stavba v naší lokalitě je naprosto prospěšná nejen pro stát ,ale hlavně pro občany města, jinak by byli proti a jednoznačným stanoviskem by stavbu nepovolili.
Pamatuji si z nějakého zasedání, že jedním z přínosů je ten( tuším paní Brožová), že zde najde práci mnoho maminek po mateřské dovolené.Mě osobně by zajímaly další přínosy občanům města,víme, že nám měl být zbudován chodník do Astraparku,avšak ten je již hotov.Budeme li považovat za přínos stavební ruch, rozbité silnice , zničení půdy té nejvyšší bonity,narušení přírodního rázu krajiny,"zkvalitnění" bydlení občanů v sousedních rodinných domcích,"zhodnocení"těchto nověpostavených domků,je pro občany Klecan stavba prospěšná.
Toto je skeptický pohled na věc a pohled absolutního laika,možná občana ducha prostého a rozumu mdlého .Proto prosím některého zastupitele o uvedení nějakých výhod a prospěšností této stavby pro občany města.Zřejmě jde o nějaké přínosy, které si neuvědomuji a možná to žádá i jiný úhel pohledu.Rozhodně nejde o otázku co za to,že si to tu postavíte.Jde o skutečný dlouhodobý prospěšný přínos této stavby, na zkladě něhož zřejmě došlo ke schválení zastupitelstvem a stal se motivací k tomuto rozhodnutí, která mnou vnímaná negativa stavby určitě potlačí.
Tak prosím,proč v Klecanech a co bylo motivací ke schválení stavby zastupiteli ,jaký je dlouhodobý přínos pro občany Klecan? Děkuji za odpověď
laik
 

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Antonín Kučera » sob 19. led 13, 18:14

To je tak se vším. Všichni chtějí používat elektrické přístroje, vyhazovat odpadky, být zaměstnáni, podporovat vědu a výzkum a tisíce dalších věcí. Ale nikdo nechce aby se v místě jejich bydliště stavěly elektrárny, spalovny odpadu, letiště a výzkumná centra. Hlavně když je to jinde a nemusíme se na to dívat. Každý si chce postavit rodinný domek, ale nedejbože aby něco stálo na sousedním pozemku.
Stejnou logikou by jste se pak mohl ptát jaké výhody plynuly pro "staré" občany města z výstavby nových rodinných domů v kterých bydlí "noví" občané města. A jaké výhody budou plynout novým občanům z výstavby NÚDZ atd.
Antonín Kučera
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 22. dub 10, 11:19

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Občan » pon 21. led 13, 08:35

Antonín Kučera píše:To je tak se vším. Všichni chtějí používat elektrické přístroje, vyhazovat odpadky, být zaměstnáni, podporovat vědu a výzkum a tisíce dalších věcí. Ale nikdo nechce aby se v místě jejich bydliště stavěly elektrárny, spalovny odpadu, letiště a výzkumná centra. Hlavně když je to jinde a nemusíme se na to dívat. Každý si chce postavit rodinný domek, ale nedejbože aby něco stálo na sousedním pozemku.
Stejnou logikou by jste se pak mohl ptát jaké výhody plynuly pro "staré" občany města z výstavby nových rodinných domů v kterých bydlí "noví" občané města. A jaké výhody budou plynout novým občanům z výstavby NÚDZ atd.

Dobrý den pane Kučera,
já bych k té věci řekl asi toto, jestliže si občané koupili parcely v Klecanech a postavili si na nich své domy za určitých podmínek životního prostředí a město jim tyto podmínky po postavení změní, ani mě to nepřipadá přípliš seriózní.Možná u některých padne smysl, proč si ten dům,zrovna zde postavili.Naprosto bych rozuměl postupu, kdyby, dříve než došlo ke schválení zastupitelstvem, o věci proběhla veřejná diskuse nebo se občané k věci mohli vyjádřit.Já nevím ,na základě čeho a jakých informací došlo ke schválení zastupitelstvem, zda zastupitelstvo mělo vůbec prostudovaný záměr a tak mohlo zodpovědně rozhodnout,myšlenka o zaměstnanosti maminek,jak laik uvádí, se mi nezdá podstatná, uvědomíme li si, kolik maminek bude mít asi odbornost pro práci v tomto výzkumném ústavu.(k vyjádření občanů došlo až po schválení,kdy se mohli vyjádřit jen k některým parametrům)
Když už jste zmínil spalovnu odpadů,i ta zde měla stát.Rada města vzala tuto skutečnost na vědomí a kdyby u občanů nevznikla aktivita a nebylo založeno občanské združení, oznámení - záměr by odvisel na úřední desce a možná jsme měli na Drastech spalovnu se vším všudy.Zde občané zareagovali včas.
Rozhodně bych nemíchal stavbu rodinných domků s průmyslovými stavbami.Ale odpovím jaké přináší výhody pro starousedlíky stavby rodinných domků v okolí.Dojde ke zvýšení počtu občanů s trvalým bydlištěm.Od státu město dostane více peněz.(hospodaření ,priority????????(Již máme něco přes tři tisíce a minimálně dvěma občanům státní správy se podle tabukek zvednou platy asi o pět tisíc,neboť je hranice platu dána počtem obyvatel a ti začnou ještě intenzivněji pracovat ve prospěch občanů a nebudou o velkých a podstatných spalovnách, ústavech,elektrárnách, a všem co se výrazně dotýká všech občanů rozhodovat sami.
Laik se ptá, co bylo pohnutkou ke schválení, já se ptám, co bylo motivací ke schválení.To, že někde to stát musí? Dívají se na podobné věci též zastupitelstva ostatních obcí?Jsou nejprve veřejné diskuse ,referenda a potom dojde ke schválení nebo neschválení projektu.U nás to buď projde na úřední desce bez připomínek a v případě, že se zvednou občané proti,
tak si to honem dáme do volebního programu jako aktivitu i když byl první postoj pasívní a došlo by ke schválení v zastupitelstvu(rada věc vzala jen na vědomí), kdyby občané nepřipomínkovali.
Spalovna na Drastech, která někde stát musí.
Občan
 

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Tamara » úte 22. led 13, 11:05

Kam bude ústav odkanalizován? Stačí obecní čistička pojmout i tyto odpady? Nebo se bude rozšiřovat a lidé to zaplatí na stočném?
Tamara
 

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Adnalka » pon 28. led 13, 00:37

Dobrý den,

co si pamatuji, řešilo se, že by se využilo evropských dotací pro tuto stavbu na zmodernizování čov Klecan (ale to bylo zakázáno) - takže předpokládám, že do čističky Klecan. Taky kam jinam.

A co z toho má město? no město asi nic (jednou možná daně ze zastavěné plochy), ale jinak jak to v tomto státě chodí?

desátek sem, desátek tam...z nějaké diskuze na zastupitelstvu se zástupci psychiatrického centra si vybavuji cenu za nezasítovaný m2 asi 1800 Kč, tenkrát se mluvilo asi o 10.000 metrech. takže nějakých 18 mega pro pana restituenta H.
A když tu mohou zákázky na obecní majetek dostávat firmy, které mají obchodní vztahy s firmami jistých zastupitelů, tak proč ne tohle..

Já pro město jinak žádný přínos nevidím, pochybuji, že kromě uklízeček tu bude víc lidí se správnou kvalifikací, než mám na rukou prstů.A jak někdo psal, chodník už leží z rozpočtu města..

V Dolních Chabrech by jistě núdz nestál, tam mají zastupitelstvo jiného kalibru..to bohužel směrem k nám pomalu ale jistě zvládá odsunout i pražský obchvat - ještě že jeho doba stavby vypadá zhruba tak nadějně jako stavba bazénu šutka..

Pouze stoupne dopravní zátěž, stavební hluk a prašnost.
Jsem zvědavá, jestli pak zastupitelstvo zvládne vylobovat na ropidu navýšení spojů (ted není vůle nebo schopnosti a v podvečer se stále jezdí často jak v prasečáku).

A nějaká prestiž? no nevím, sousloví - kde, stojí ten výzkumák? v Klecanech. mi přijde zhruba tak prestižní jako to, když mi lidé vykládají, že tu byli na vojně, nebo o výzkumáku v Řeži..
Uživatelský avatar
Adnalka
 
Příspěvky: 313
Registrován: úte 11. pro 07, 11:53
Bydliště: Klecany

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Antonín Kučera » pon 28. led 13, 10:02

Nahlížel jsem do katastru nemovitostí a jedná se o pozemky o rozloze více než 20.000 m^2, které už jsou v majetku Psychiatrického Centra Praha.
ČOV je v Klecanech problém a ten se bude muset řešit bez ohledu na NÚDZ.
I uklízečky potřebují práci, ale proč by třeba maminka na mateřské dovolené nemohla mít doktorát z medicíny? Předpokládal bych, že tam bude mnohem širší oblast uplatnění než jen vědecké/lékařské pozice.
Dle Vaší logiky by pak všechny města měli odmítat veškerou výstavbu jen aby se ve městě neprášilo a aby na pozemek souseda nešel od 10:00 do 14:00 stín z houpačky kterou někdo postavil svým dětem. Samozřejmě, že společenské náklady výstavby jsou vidět na první pohled, nicméně stavět se ke všemu záporně jen protože nejsem schopen vidět přínosy mi přijde krátkozraké.
Jinak bych řekl, že výzkumák v Řeži má docela dobré jméno a v areálu působí několik firem. Obyvatelé Řeže by také mohli mít obavy z vybavení, které ve výzkumném ústavu je.
Antonín Kučera
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 22. dub 10, 11:19

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Antonín Kučera » pon 28. led 13, 11:41

V souvislosti s tím bych si dovolil citovat Frédérica Bastiata:
V ekonomické sféře způsobuje určitý čin nebo zvyk, určitá instituce nebo určitý zákon nikoliv pouze jeden, nýbrž celou sérii účinků. Pouze první z těchto účinků je bezprostřední - zjevuje se simultánně se svojí příčinou; pouze tento účinek je viditelný. Ostatní účinky se zjevují jen postupně; nejsou viditelné. Máme velké štěstí, pokud jsme s to je předvídat.

Existuje pouze jeden rozdíl mezi špatným a dobrým ekonomem: špatný se přidržuje viditelného účinku, zatímco dobrý bere v úvahu jak účinek viditelný, tak i ty účinky, které je nutné předvídat.

Tento rozdíl je však ohromný, protože skoro vždy dochází k tomu, že když bezprostřední následek je příznivý, tak následky pozdější jsou zhoubné a vice versa. Z toho plyne, že špatný ekonom má za cíl malý prospěch v přítomnosti, jenž bude mít v budoucnosti za následek velké zlo, zatímco opravdový ekonom se zaměřuje na velký budoucí prospěch, ovšem za rizika, že v přítomné době se projeví malé zlo.
Antonín Kučera
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 22. dub 10, 11:19

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Karl » úte 29. led 13, 07:48

Dobrý den pane Kučera,
uvádíte zde myšlenky ze začátku osmnáctého století.Očekáváte krom viditelných účinků,bohužel nepříznivých, i jakési účinky postupně zjevující se, o nichž ještě nevíme.
Žijeme však v roce 2013 a myšlenky ze začátku osmnáctého století jsou zajímavé, ale je jiná doba.Již dokážeme přepokládat,
vypočítat, vlivy např.na životní prosředí i i jiné vlivy na obyvatele měta,třeba uváděná zaměstnanost se dá přepokládat i případně na základě siciálního průzkumu stanovit přesněji.Dá se vypočítat i případná investice na likvidaci této stavby.(jen s tím zabývat hlouběji)
Nejsme v dob, kdy bychom měli něco povolit a pak očekávat jakousi návratnost a jakési ekonomické účinky.
Karl
 

Re: Vláda schválila záměr vyhlásit tendr na ústav duševního

Příspěvekod Pták » stř 30. led 13, 12:25

[quote="Adnalka"]Dobrý den,

desátek sem, desátek tam...z nějaké diskuze na zastupitelstvu se zástupci psychiatrického centra si vybavuji cenu za nezasítovaný m2 asi 1800 Kč, tenkrát se mluvilo asi o 10.000 metrech. takže nějakých 18 mega pro pana restituenta H.
A když tu mohou zákázky na obecní majetek dostávat firmy, které mají obchodní vztahy s firmami jistých zastupitelů, tak proč ne tohle..

Je třeba podepřít toto tvrzení příkladady.Já na rozdíl od Vás vím,že všechny zakázky jsou poctivě vysoutěžené, nikdy nebyly ušité na místní firmy a tam kde se nesoutěžilo kvůli nízké ceně díla, vždy se zadavatelé chovali jako dobří hospodáři.Žádné vstahy mezi firmami nemají vliv na zadávání zakázek, natož třeba vstahy kamarádské.Ani nejsou žádní vlivní nevolení lidé,kteří by mohli nějak ovlivnit přidělění zakázky.Vše je transparentní a spravedlivé.
Pták
 

Další

Zpět na Národní ústav duševního zdraví Klecany - NUDZ

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron