Klecany.cz Napište nám Pokročilé hledání

Revitalizace n. V.B. Trebizskeho - nas vztah k pomniku

Revitalizace n. V.B. Trebizskeho - nas vztah k pomniku

Příspěvekod Petr Simunek » stř 11. lis 09, 21:13

Dodry den,
ucastnil jsem se prezentace tri navrhu na revitalizaci a vsechny byly opravdu velmi zajimave. Ve vsem, co se v Klecanech planuje povazuji toto z hlediska pohledu budoucich generaci na nas za klicove. To, jak k tomu pristoupime, vypovi o nas a nasich hodnotach.

Rad bych komentoval jeden bod navrhu, ktery povazuji z pohledu hodnot za klicovy. Timto je umisteni pomniku padlym. Povazuji to otazku nasi ucty k predkum, ve dvou velkych valkach a nahodou zrovna dnes je den vzpominky na veterany.

Muj bod neni protest proti stehovani pomniku, zmena muze byt i pozitivni. Moje pointa je nase postaveni k nemu a jeho bezprostrednimu okoli. Dle meho by mel byt citlive zasazen do cele koncepce namesti, mel by mit pred sebou pietni prostor a byt stran ruchu dopravy. Myslim, ze pojeti jeho umisteni bude nasi vizitkou.

Proto si dovolim nize prezentovat muj pohled na navrhy revitalizace z tohoto hlediska. Neberte to tedy prosim jako celkove hodnoceni navrhu. Hodotim pouze jejich uctu k pomniku, nekomentuji tedy ostatni pohledy a hodnoty, ve kterych jsou navrhy skvele.

Navrh 1
Prvni navrh povazuji za velmi k pomniku necitlivy, narusujici tuto harmonii ve vsech smerech. Je obracen do hlavni tepny provozu namesti - ulice Do klecanek, nema pred sebou prostor ani zelen, jeho pozadi netvori vrostle stromy, jak by bylo u pomniku dustojne, ale sklo-ocelova konstrukce novych budov - kde lze ocekavat pomerne rusno. Za pomnikem je umistena zastavka - tedy dalsi rusivy element. Celek pomniku a novych budov pusobi dojmem disharmonie.

Navrh 2
Tento pomnik sice stehuje, ale prijde mi jiz k pomniku o mnoho citlivejsi. Dokonce respektuje jeho puvodni umisteni (dle vyjadreni architekta, sam nemohu posoudit). Vytvari okolo pomniku parkovou upravu s cestickami. Toto reseni je dustojne a myslim prijatelne. Byt mozna narazi na - prinejmensim pocatecni - nesouhlas nekterych obcanu, kteri se stavi negativne k stehovani pomniku, jako takoveho.

Navrh 3
Tento se mi zda, ze respektuje pietu k pomniku nejvice. Dokonce okolo nej vytvari vodni prvek, coz je vhodne a symbolicke. Dava mu nejvyssi dustojnost a vytvari z nej prirozenou dominantu namesti. Osobne se mi libi nejvice.

Zaver
Celou vec vidim, jako postoj nasich hodnot. Myslim tim vyvazenost mezi hodnotami materialnimi (dosazeni m3 novostavby, "presne" dosazeni vsech predsevzatych technickych parametru zadani atd, a hodnotami duchovnimi, tj. nase ucta k predkum, ktere jsme ztralili ve valkach. Prostor, ktery vytvorime na jejich pamatku, byt budeme muset mozna udelat nekde maly kompromis na nekterem z materialnich parametru o nas vypovi.

Pro optimisticky zaver bych vsak rad uvedl, ze si myslim, ze namesti je dostatecne velke na to, abychom dustojne zvladli oboji. Pokud je to pro nas dulezite.

Petr Simunek
Petr Simunek

Re: Revitalizace n. V.B. Trebizskeho - nas vztah k pomniku

Příspěvekod kritik » ned 6. pro 09, 11:16

Nazdárek,cením si vašeho názoru ale můj pohled je jiný.Pokud by pomník/nedej bože/,patřil mě,přál bych si kolem raději dětské hřiště.Není-li pieta v srdci,zemní úpravy nepomohou......
kritik

Zpět na Územní plán